Není to žádná velká literatura, ale co mě jen tak napadne a za chvíli je na světě.

Miluju techniku.

12. září 2016 v 14:29 | Iva Kapčiarová
Miluju techniku.
To prohlášení je ironické. Technika je samozřejmě skvělá. Nicméně poslední dobou je problém najít opravdu kvalitní.
Moje teta měla pračku Zanussi dvacet let. Moje maminka měla pračku Tatramat asi dvanáct let, když se objevil nějaký problém, který neuměla vyřešit, poslala ji dál - její známý si ji opravil a fungovala dalších pět let.
Zdeněk koupil před patnácti lety spotřebiče ARDO, ledničku a pračku. Fungovaly deset let.
Od té doby se nám moc nedaří.
Zdeněk se před lety začal chovat trochu Hogo Fogo (snažil se najít na trhu něco, co vydrží). Koupil celkem drahý sklokeramický sporák s horkovzdušnou troubou Gorenje. Spodní šuplík na plechy není úplně dokonale symetricky umístěný, je tak trošku nakřivo. Ale perfektně peče, dobře se udržuje, stále je na chatě. Hned po záruce praskla pružina dveří, nejdou úplně dovřít. Gorenje už ne!
Sušička Electrolux sloužila výborně. Tři roky.
Set pračky a sušičky Siemens nás nadchl. Stojí na sobě, skvěle vypadají….sušička se porouchala ještě v záruce, je spravená a zatím funguje. Tento měsíc vyprší záruka. Jestli se porouchá znovu, bude to hodně k vzteku, pořizovací cena byla vysoká na to, aby po dvou letech letěla do šrotu.
Vestavěná trouba Bosch s padesáti programy, které nevyužívám, neboť mi stačí horkovzduch - upeču v něm výborný rostbíf i cokoli sladkého. Kuře je sice programem na kuře za hodinu, ale nechutná jako to v horkovzduchu za tři. Za mě cena/výkon katastrofa. Navíc mnohastránkový návod je něco, co absolutně nesnáším. Nepotřebuju troubu chytřejší než jsem já. Dnes jsem otírala displej a ten zmetek hlásí E011. Nefunguje. Šunkafleky mi musela zapéct babička.
Přišla mi návštěva a chtěla jsem ji uctít skvělým Cafe Latte. Máme předražený vestavěný kávovar Bosch. Již od začátku tento naprosto nový model vykazuje jisté abnormality, se kterými si servis neví rady. Občas ho nejde rozchodit vůbec, neustále hlásí Vylít odkapávací misku. V takových chvílích, poté, co misku umyju, desetkrát vytřu, vytřu i celý kávovar a hlásí pořád to samé……mám chuť vzít kladivo a ten posranej krám vymlátit (ano, probouzejí se ve mně agresivní sklony). Zvláště když mám ranní abstinenční příznaky nebo návštěvu. Nakonec piju ohavné rozpustné kafe a ten přístroj si tam nečinně "sedí" a určitě se mi vysmívá!!! Je stále v záruce a bylo nám doporučeno reklamovat, až se vychytají všechny mouchy z terénu. Po pár hodinách se většinou umoudří, přestanu se na něj zlobit, začnu mu důvěřovat a pak, když to nečekám, mě zase zradí. Hajzl.
Vysavače ani nekomentuju. Jeden levný můj bratr zničil hned první týden, když vysál stavební prach. Dva drahé bezsáčkové, Electrolux…První jsem milovala, ovšem vydržel pět let. Ten druhý, jeho mladší bratříček, je konstrukční zmetek, jeho výrobce asi moc nepřemýšlel, netušil, že ho bude někdo používat a proto by to mělo být pohodlné… ani jeho výkon není nic moc. Electrolux už nebrat.
Tak co mám dělat? Potřebuju si dovybavit svou druhou domácnost.
Když jsem se zařizovala sama poprvé, snažila jsem se ušetřit. Moje pračka se sušičkou Candy se pokazila během záruky, sušící část. Vrátili mi peníze, tak jsem se nezlobila. Lednice v akci Indesit byla šmejd hned od začátku. Fólie přichycená ve spáře nešla odstranit úplně, brzy se tam objevila rez. Těsnící guma taky k ničemu. Ale zatím chladí i mrazí. Jen vypadá hnusně. Je ve vyhnanství na chatě.
Ve svém bytě mám teď ledničku Electrolux, asi jedenáct let starou, po mamince a bratrovi. Ale ta se se mnou loučí, tuhle vyteklo trochu vody. Mléko mám občas mražené, vajíčka zmrzlá na kost....až se rozloučí navždy, naštěstí můžu povolat do služby již zavržený Indesit. Po bratrovi mám i keramický sporák Mora. Jeho trouba ale vše spálí. (Nebo je to mnou?) Možná nefunguje termostat…tam prostě nepeču, jinak to skončí komplet v popelnici. Potřebuju troubu, pračku, vysavač.
Tak co mám dělat? Miele si dovolit nemůžu.
Mám Volkswagen Multivan. Trošku postarší, ale hezký. Červený. Předchozí majitel ho hýčkal. Já v něm přes tři roky vozím děti a psa. Můj otec jednou popsal mé předešlé auto jako "Yettinec". Tak tohle má k yettinci ještě daleko, ale všechny chlupy zapíchané v čalounění už vysát nelze. Drobečky a papírky od bonbónů zametám pravidelně. Pomalu začínají odpadávat různé krytky a těsnění. Taková Potěmkinova vesnice. Nefunguje mi ovládání okýnek. Jen někdy. Po dešti třeba hodinu poslouchá a pak se zase ani nehne (jak bych uvítala kličky, staré, dobré, jednoduché....). Klimatizaci nesnáším….a tuhle jsem zjistila, že už také vypověděla službu. Když je vedro, všichni uvnitř téměř umíráme nebo tolerujeme imitaci startu letadla (otevřená zadní okna). Občas se ozývají páté dveře. Vypadá to, že jsou otevřené, rozsvítí se kontrolka a rozječí se alarm. Z toho šílím. Musím zastavit a otevřít je a zavřít, někdy se to samo "spraví".
Občas svištím do kopce a najednou……z úúúúúúúúúúúúúúúúúú je u u u u u. Plyn mám u podlahy a jedu stěží dvacet třicet. Musím zastavit a znovu nastartovat. Pak jede zase dobře.
Dnes odjel můj miláček červený do servisu. Můj opravář je ve vězení, tak pozná jiného. Snad mi přijede aspoň trochu polepšený. Myslím auto.( Opravář to má asi na hodně dlouho, na něj už spoléhat nemohu. Jestli se tam polepší, nevím. )
Až se rozsype úplně, další auto nechci. Nejsem dost bohatá ani znalá, umím posoudit jen jestli se mi auto líbí.
Asi si koupím koloběžku, valchu, kamna na dřevo, mlíko strčím za okno nebo za dveře. Smetáček a lopatku mám. S technikou končím!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama