Není to žádná velká literatura, ale co mě jen tak napadne a za chvíli je na světě.

Vyjmenovaná slova.

14. ledna 2017 v 1:22 | Iva Kapčiarová

Jen zprostředkovávám - opravdovým autorem je můj syn Richard, spoluautorem Myší polévky a strašidelného příběhu je můj synovec Adam

Richard si opakoval češtinu a našli jsme jeho staré úkoly ze třetí třídy Svobodné základní školy. Měli použít vyjmenovaná slova v určených literárních formách.
Tady jsou :
B - POHÁDKA
O klukovi, který zapomínal
a o kouzelné kobyle
Žil byl jednou jeden kluk.
Bydlel v malém příbytku, měl velký dvůr
a na něm měl dobytek - krávu a býka.
Ten kluk měl ještě jeden byt a tam bydlela kobyla.
Ale ta kobyla nebyla obyčejná, byla totiž kouzelná. V bytě měla nádherný krajkový ubrus a bytelný nábytek.
A teď se vrátíme ke klukovi. Kluk šel do školy a zjistil,
že si zapomněl úkol z čj. Kobyla úkol viděla, protože byla bystrá.
Řekla si: "On si ten úkol už zase zapomněl, přece ho nenechám v bryndě." Klapla o stůl kopyty a úkol přistál klukovi
přímo před nosem. Nakonec dostal 1+ a věřte nebo
ne, v dospělosti z něj byl vzorný obyvatel Přibyslavi
a byl zahradník a měl bylin až moc a pelyňku
za milion.
KONEC
L- DOPIS
3.3. 2014
Milá Kájo,
jsme na dovolené v teplých krajích, kde se vůbec nedá lyžovat.
Včera jsme se s rodinou šli podívat na nově zrekonstruovaný větrný mlýn.
Bylo krásné pozorovat, jak nad námi rychle plynuly mraky a slyšet, jak v dálce šumí obilí.
Na pastvině byl kůň s bílou lysinou, který měl poraněné lýtko a byl přivázaný ke kůlu lýkovým provazem. O kus dál jsem slyšel mlynáře, který moc vzlykal , polykal slzy a plýtval kapesníky. Večer jsme usedli ke stolu a pili jsme čaj, který byl hořký jako pelyněk.
V noci mě vzbudilo blýskání, lekl jsem se tak moc, že jsem div neumačkal svého bělomodrého plyšového psa. Moc se mi tu líbí, ale už se těším do školy na tebe a na kamarády.
Ríša
M - RECEPT
MYŠÍ POLÉVKA
Ingredience: 3gramy hmyzu-druh dle chuti
Myš zhruba 28gramů těžkou
4 hlemýždí ulity
bílé chmýří z pampelišky

Příprava:
Najdeme si mýtinu v Litomyšli, na té rozděláme oheň.Oheň řádně rozdmýcháme a přiložíme kotel s půl litrem vody, kterou necháme 20 minut vařit.Mezitím si svlékneme myš z kůže,rozpůlíme ji, zadní část vyhodíme a maso nakrájíme na malinké,stejnoměrné kostky. Nesmíme se zmýlit při výběru myšky- z nemocné myši bychom se mohli nachomýtnout v nemocnici.I myš, se kterou smýkala kočka, je nevhodná.Také ji musíme dobře umýt, protože my nic chytit nechceme.Vezmeme hlemýždě, kterého musíme 2 dny krmit pouze chmýřím, proto si je musíme nachytat dva dny dopředu a někde je pozamykat.Musíme také řádně promyslet volbu druhu hlemýždě.Ulity vydlabeme lžičkou a rozdrtíme na prášek, kterým okořeníme nakrájenou myš. Tu dáme do vody a necháme ještě dvacet minut vařit a poté servírujeme s pečivem.
P - STRAŠIDELNÝ PŘÍBĚH - VYPRÁVĚNÍ
Netopýr na půdě
Jednoho tmavého večera byl Charlie Vafle ,11-ti letý chlapec, alergický na pyl, sám doma. A když zrovna šel koukat na televizi, uslyšel cosi klopýtat .To zní jako čertovo kopyto, řekl si a schoval se do pytle, co měl pod postelí. Izolepou si zalepil pysky, aby neječel a zůstal tam asi dvacet minut. Pak ale uviděl slepýše, co se mu doplazil do pytle. Charlie vyskočil a běžel ven, ale zakopl o pýr. Na zemi zpytoval svědomí a přemýšlel, co udělal tak hrozného, že si pro něho jde čert. "Byl jsem snad moc pyšný?", říkal si "nebo je to kvůli tomu, jak jsem se pýřil a čepýřil, když mě mamka nutila uklízet a dělat si úkoly." Pak se ale Charlie rozhlédl a uviděl, že za ním žádný čert není. Vstal a šel se podívat, co se tam vlastně děje.
V přízemí nic nebylo. Teprve na půdě uviděl příčinu rámusu . V rohu se třpytil orosený netopýr, který uvízl v pavučině a křídly bušil do střechy tak, že to znělo, jako by někdo dupal po schodech.
S - BAJKA
Sytý hladovému nevěří aneb v nouzi poznáš přítele
(ponaučení je : nikdy nepište pomatené bajky)
Jednoho sychravého dne se hladová sýkorka procházela po usychajícím poli a potkala sysla, který si nesl sýr. A sýkora povídá: ,,Sysle, dej mi kousek sýra, prosím, však ty už musíš být docela sytý". Sysel se na ni podíval a zasyčel : ,, Přece nemáš hlad, jdi si do krmítka, tam ti něco určitě nasypali". ,,Mám hlad a jsem tak slabá, že ke krmítku nedoletím. Ale až budeš v nouzi ty, nepomůžu ti zase já," sýčkovala sýkora.
Sýkorka měla naštěstí i jiné kamarády, nakonec se s ní rozdělil o jídlo ten, kdo ho měl sám nejmíň.
Zanedlouho přišel sysel, že má nemocného syna a potřebuje pro něj syrovou rybu.
Jak myslíte, že to dopadlo? Chcete snad, aby mu někdo pomohl?

Doufám, že jste se pobavili jako já.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama