Není to žádná velká literatura, ale co mě jen tak napadne a za chvíli je na světě.

Doktor Poláček

7. dubna 2018 v 10:41 | Iva Kapčiarová

Před lety se mi moc nechtělo učit na zkoušku Právní předpisy ve veterinární praxi. Byla to moje poslední zkouška na konci letního semestru a už jsem byla vyšťavená a právnické formulace pro mě byly (a stále jsou) neprůhledné, nestravitelné a nudné. První termín jsem si víceméně odseděla, nepoložila jsem otázky rovnou, pokoušela jsem se ze sebe něco chytrého vytlačit, ale asi se to moc nepovedlo, soudě podle toho, že mě vyrazili. Další termín jsem měla za pár týdnů, možná už to bylo na začátku července, je to tak dlouho, že už nevím. Asi se mi pořád moc nechtělo do učení, raději jsem někde courala a moje hlava zůstávala i nadále právnických znalostí prostá. V zoufalství mě noc před zkouškou napadla zoufalá myšlenka - že bych přemluvila nějakého sympatického mladého doktora, který má strasti studií ještě v čerstvé paměti, aby mi napsal omluvenku? Že jsem strašlivě nemocná a týrati na potítku se tudíž nemohu.
Volba padla na našeho chirurga, doktora Poláčka. Moc se mu to nezamlouvalo, ale byl na mě hodný - navrhoval letní průjmy.
"Pane doktore, průjmy ne, co takhle žlučník?" Protože jsem ho o takový hnusný podvod žádala poprvé a nikomu to nemohlo ublížit, nakonec mi napsal ten žlučníkový záchvat. Nechala jsem svou tetu zavolat do Brna a omluvit mě.
"Tak ji pozdravujte, ať se vyléčí, bude na to mít dost času, odjíždím zítra do USA a vracím se až v září. Ať se zapíše na děkanský termín."
No tak to jsem si teda pomohla! Můj druhý termín bude ten úplně poslední. Možná skončím veterinu v pátém ročníku, protože mě nebaví zákony.
Na konci prázdnin jsem se nudnou látkou začala prokousávat. Termín se blížil. Jednoho rána mě rozbolelo břicho a došlo mi, že je to apendicitis. Večer jsem si skočila na pohotovost a za chvíli jsem už byla na sále. Tehdy vládl v tanvaldské nemocnici na chirurgii primář Mauermann. Kňučela jsem, že se musím učit, tak mi přidělil samotku bez televize a učení mi šlo jako víno. Co taky můžete dělat jiného v nemocnici.
Procházela jsem se v župánku po chodbě a potkala jsem doktora Poláčka. Vykulil oči: "Co tady děláte?" Řekla jsem mu to.
"Vy jste simulovala apendicitis?" Vypadal zděšeně.
"Ne, tohle bylo opravdové!" Asi si myslel, že jsem tak mizerná studentka, že si raději nechám odstranit polovinu orgánů, abych se vyhnula povinnostem.
K doktoru Poláčkovi chodíme celá rodina i nadále. Momentálně i se čtyřletým synem. Nejdříve vyřešil jen tak mimochodem jeho fimózu. Dva roky jsem se připravovala na to, že syn půjde do anestézie a ten brutální zákrok mu provedou. Někde to řeší radikálně - obřízkou. Necítila jsem se kompetentní tohle rozhodnout a zákrok jsem zbaběle odkládala. U doktora Poláčka jsem se zmínila jen okrajově, když jsme léčili panaricium. Kluk si totiž kouše nehty a tenkrát se mu jeden prstík zanítil. S prstem náš doktor jedním vrzem vyřešil i pindíka. Rychle a účinně. Bez narkózy. Fredík mu svatosvatě slíbil, že si nehty kousat už nebude a také přislíbil každodenní péči o svou mužskou chloubu.
Absolvovali jsme několik kontrol a jak je Fredíkovým zvykem, spoustu toho napovídal. Na jedné z návštěv se ptal sestřičky, proč mají v čekárně rozbitou podlahu a jestli byla někdy mladá, když teď je tak stará. To se jim oběma moc líbilo a Fredíkovi slíbili, že lino vymění.
Dnes jsme museli na ošetření znovu. Po několika měsících opět zanícený prst. Pan doktor si neodpustil :"Tak Frediku, my jsme slovo dodrželi, lino máme v čekárně nové, mladé, ale ty si nehty pořád koušeš. Ty svoje sliby neplníš. To se asi uvidíme často. Jenže my nemůžeme kvůli tobě pořád měnit podlahu!"
I tak dostal Fredík od sestřičky obvyklou odměnu, v jejím šuplíku se vždycky najde nějaký čokoládový bonbón nebo jiná dobrota.
Ani zítra v poledne nebudu mít problém malého chlapíka do jejich ordinace dovést.
Je tam totiž veselo a vlídno. Trocha bolesti se snadno zapomene.
Vlídnost je to, co se nezapomíná.
Píšu si : Koupit ráno bonbóny. Snad je v poledne nezapomenu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama